ניקוז מי גשמים בחצר ביתך – טיפים לחורף יבש

החורף כבר כאן ועמו גשמים, רוחות, שלוליות וללא הערכות מתאימה גם הצפות בחצר הבית. על מנת שתוכלו גם אתם השנה לראות בגשמים ברכה, הקדימו להיערך לקראת החורף עם התקנת תשתיות לניקוז מים אצלכם בחצר. מערכת ניקוז של מי גשם יש לתכנן ולהתקין בכל בניין מגורים ובכל בית פרטי כבר בשלב הבנייה. אם יש אצלכם מערכת ניקוז תקנית עם קולטן למי גשם, המים יזרמו החוצה מהחצר גם כאשר מדובר בגשמים כבדים. בהעדר תשתית מתאימה וקולטן, המים יצטברו בחצר, יגרמו להצפה ובחלק מהמקרים גם יחדרו את הבית ויגרמו לנזקים משמעותיים.

מה עושים?

הכנת החצר לקראת החורף מתחלקת לשני חלקים: חלק אחד מתייחס לתחזוקה של מערכת ניקוז קיימת וחלק שני מתייחס להתקנה של מערכת ניקוז חדשה. אחד המרכיבים המרכזיים והמשמעותיים ביותר בכל מערכת ניקוי הוא קולטן מי גשם אליו זורמים המים מהגג של הבית או מהגינה. קליטה של כל מי הגשם אל תוך קולטן המים מאפשרת לכם לשלוט בזרימה של המים ולכוון אותם במהרה אל בורות הניקוז החיצוניים.

קולטן מי גשם סתום

פעמים רבות, הצפות נגרמות על גגות של בתים ובחצרות עקב סתימה בצינור הניקוז של המים. אם קולטן המים שלכם נסתם בעלי שלכת יבשים, בוץ, אבנים, לשלשת ציפורים או כל לכלוך אחר, המים לא יוכלו להתנקז ויצטברו בשטח הגינה או הגג. את אותם מים עומדים על גג הבית או החצר יש למהר לנקז בשל סכנת חלחול של המים אל תוך המבנה תוך גרימת נזקי רטיבות משמעותיים.

על מנת למנוע את הצטברות המים וההצפות, כל שעליכם לעשות הוא להקפיד לנקות את קולטן הגשם באופן קבוע. ההמלצה היא על ביצוע ניקוי יסודי בתחילת החורף. עם כל דיווח על סערה בפתח כדאי לוודא שהקולטן נקי ופנוי לקליטת המים. אם סתימות בצינור המרזב אצלכם הן דבר שבשגרה, בכל יום גשום חשוב לוודא שישנה זרימה תקינה של מים בצינור המרזב.

הכנות מומלצות בחצר לקראת החורף

אם אין אצלכם בחצר מערכת ניקוז של מי גשם כדאי שתכירו את השיפוע הטבעי של הקרקע ותדעו לאיזה כיוון זורמים מי הגשם. תכנון נכון ירחיק את המים מקירות הבית ויוביל אותם אל מחוץ לחצר. אם הקרקע אצלכם בחצר אינה מסוגלת לספוג את מי הגשם יש להיערך בהתאם עם פתרונות ניקוז. התקנה של תעלות ניקוז סמויות וגלויות בהתאם להמלצה של יועץ קרקע תבטיח לכם ניקוז יעיל של המים אל מחוץ לחצר.

השלב הבא בהכנות לקראת מזג האוויר הסוער של החורף יהיה איטום של מחסנים ומבנים מפני חדירת מים, אחסון וכיסוי של ריהוט גן במקום מוגן מגשם. את כל הפריטים שנשארים בחצר חשופים לרוחות יש לקשור היטב על מנת למנוע מהם לנוע ברוח ולגרום כך לנזקים.