תעלות הניקוז משמשות בתפקיד כפול. מחד, הן מגנות על הסביבה האורבנית, המדרכות והכבישים מהצפות ומאידך מאפשרות למי הגשמים להתנקז למקור בו ניתן להעבירם למאגר מתחת לפני הקרקע על מנת לטהר ולמחזרם או להעבירם למקורות אחרים על מנת להפטר ממי הגשמים המזוהמים בלכלוך שהצטבר בתהליך ניקוזם. ממה עשויות תעלות אלה, ומה תכונות כל חומר? הכל במאמר לפניכם.

ייצור בנירוסטה

תעלות ניקוז נירוסטה משמשות על מנת ליצור תעלות בעלות עיצוב בגוון מטלי או בעיצוב מדויק לרבות חריצים הקבועים בסבכות – אותו כיסוי שטוח שנועד לסנן את מי הגשמים מחד ולאפשר ניקוז מהיר ויעיל של הנוזלים לתוך האדמה.
יתרונה של הנירוסטה הוא העובדה כי היא עמידה בפני חלודה ובעלת מראה אסתטי ומהוקצע המתאים למטבחים, מתחמים ביתיים ומסחריים וכן בתים פרטיים מעוצבים. אם נדרשת תעלה המסוגלת לעמוד בעומס או בלחץ גבוה יותר של נוזלים נעדיף לעשות שימוש בתעלות עשויות בטון פולימרי המציע עמידות בפני נוזלים לצד עוצמה רבה. אילו תכונות יש לתעלות אלה?

ייצור בבטון פולימרי

תעלות בטון פולימרי הפכו לפופולריות לאורך השנים בזכות השילוב בין עוצמת הבטון לחומרים דביקים (פולימר) וכך מתקבל חומר שאינו רגיל לתנאי הטמפרטורה, עמיד בפני לחות (תכונה משמעותית במיוחד כאשר מדובר בתעלה שכל יעודה הוא להעברת נוזלים) תוך שימוש מהיר בתערובות המאפשרות לחומר להתייבש בתוך זמן קצר יותר מבטון רגיל. בזמן יציקת הבטון הפולימרי ניתן לבנות תעלות בצורות שונות, בעוביים משתנים ובזוויות על פי הצורך. הבטון הנוזלי, המועבר דרך תבניות שהוכנו מראש מתקשר ויוצר את התעלה המוגמרת.

יתרון נוסף של תעלות בטון פולימרי הוא עמידות גבוהה במגע עם כימיקלים שונים. תכונה זו הפכה את התעלות למבוקשות במיוחד לא רק באזורים בהם נדרש ניקוז מי גשמים הנחשבים לטהורים יחסית, אלא גם בניקוז של שפכים הכוללים מזהמים שונים או כימיקלים שהופקו במתחמים תעשייתיים. לצד תכונות אלה חשוב לציין כי לבטון הפולימרי גם יכולה ספיגה מעולה של רעידות או זעזועים. לכן, גם תעלות ניקוז הממוקמות מתחת לכבישים עליהם עוברות מכוניות או משאיות לאורך היום יהיו פחות רגישות לתנועה זו והתעלה תישאר עמידה לאורך שנים.

הבטון הפולימרי משמש גם על מנת ליצור תעלות הנמצאות מעל לפני האדמה, בהם נדרש עיצוב אסתטי אותו ניתן להשיג בקלות באמצעות יצירת טקסטורה על הבטון. ניתקל במוצר זה, למשל, במגרשי ספורט או מסלולי ריצה וקפיצה – בהם ישנה חשיבות גבוהה לניקוז מי הגשמים לצד שמירה על חזות מרשימה.

לסיכום, תעלות לניקוז גשמים הם חלק בלתי נפרד מתהליך בנייה מושכל של מתחמים פרטיים וציבוריים. הן תעלות ניקוז נירוסטה והן תעלות בטון פולימרי מציעים עמידות גבוהה בפני נזקי מזג האוויר כאשר לבטון הפולימרי יתרון נוסף – הוא חזק ועמיד יותר ומתאים לניקוז כמות גדולה של גשמים בלחץ רב.